Ağ Bağdaştırıcım Çalışmıyor!

İş Eyl 12, 2018 No Comments

internet bağlantı sorunu

Eyvah! Demiştim bu durumla ilk karşılaştığım zaman. Wi-fi çalışmıyor, kablo bağlıyorum internete bağlanmıyor, başka bilgisayardan driver indirdim yüklenmiyor… Şimdi ben ne yapacağım?

Sorunu yaşadığım bilgisayar Windows 10 yüklü bir Sony Vaio. Sağ alt köşede bağlantı ikonu görünse de üzerine tıkladığımda wifi seçeneği çıkmıyor, ayarlardan da wifi’ı aktif edemiyorum. Oysa aygıtlarımda wifi görünüyor. Ağ aygıtı sürücüsünü kaldırıp bilgisayarı tekrar başlattım, yetmedi başka bilgisayardan indirip yeni driver yükledim, yetmedi tüm güvenlik yazılımlarını kaldırıp tüm güvenlik duvarlarını disable ettim (ne de olsa internet yok, güvenlik açığı da yok). Neyse sorunum bir türlü çözülmedi. Ethernet kablosu bağlıyorum o bile çalışmıyor. Bilgisayar hiçbir şekilde ağ bağdaştırıcısı varmış gibi tepki vermiyor.

Google’da aradım taradım ve TCP/IP ile DHCP’nin register parametrelerini güncelleyerek bu problemin çözülebildiği gibi bir çözüme rastladım. TCP/IP’yi resetlemek anlamına geliyormuş. Ufacık bir komut. Komut istemcisini (cmd) yönetici olarak çalıştırıp aşağıdaki netsh komutunu çalıştırdım, bilgisayarımı kapatıp açtım, ta taaam. İşlem tamam!

 

netsh int ip reset

 

Çözümü nereden mi buldum? İşte buradan!

TCP/IP resetleme de burada anlatılıyor!

 

İrem.

irem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir