DevExpress GridView CheckBox CellValueChanged Çalışmıyor

İş Kas 02, 2018 No Comments

gridviewcheckbox

DevExpress’te bir gridview’da checkbox kolonunda bir değişiklik yapıldığını CellValueChanged event’iyle alamadım.

Numeric veya text formatındaki bir kolonda değişiklik yapıldığında kullanıcı tarafından enter’a basıldığı veya formun başka bir yerine tıklandığı için yapılan değişiklikler bu event ile yakalanabiliyor. Ancak checkbox’ta bir değiklik mouse ile üzerine basılarak yapıldığı için kullanıcı başka bir yere tıklama veya enter tuşuna basma ihtiyacı hissetmiyor, bu da yapılan değişikliğin tamamlandığının gridview tarafından anlaşılamamasına sebep oluyor. Dolayısıyla sadece checkbox için bu alanı true veya false yapmak için tıklandığı zaman CellValueChanging event’i kullanılarak herhangi bir değişiklik yapılmaya başlandığında bu değişikliği onaylatabilirim diye düşündüm ve aşağıdaki fonksiyon ile sorunumu halletmiş oldum.

private void dgv_OdemePlani_CellValueChanging(object sender, DevExpress.XtraGrid.Views.Base.CellValueChangedEventArgs e)
        {
            int columnIndex = e.Column.AbsoluteIndex;

            if (columnIndex == 6) //GridView'ımda kolon 6 checkbox formatında
            {
                SendKeys.Send("{Enter}");
            }
        }

Bu fonksiyon ile değişiklik yapıldığı gibi onaylanıyor, sonrasında yapılan değişiklik ile yapmak istediğimiz işlemleri CellValueChanged event’inde yapabiliyoruz.

 

İrem.

irem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir