İspanyolca Ders – 1

İspanyolca May 25, 2017 No Comments

image

İlk ders basit selamlamalar ve bazı telaffuz kuralları hakkında bilgiler veriyor. İlk videodan aldığım notlar yazımın devamında…

 

İspanyolca, Mandarin Çincesi’nden sonra dünya üzerinde en çok konuşulan ikinci dildir ve 500 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır. Avrupa Birliği ve 21 ülkenin de resmi dilidir.

 

İspanyolca’da kelimeler maskülen veya feminen olarak değerlendirilmektedir. Maskülen kelimeler genellikle -o ile biterken, feminen kelimeler -a ile biter. Aşağıdaki tabloda “Arjantinli” kelimesinin tekil ve çoğul halde bay ve bayan için kullanımları bulunmakta.

Maskülen (-o) Feminen (-a)
argentino argentina
argentinos argentinas

– Bir kelimede “g” harfinden sonra ‘e’ veya ‘i’ harfi varsa ‘h’ şeklinde telaffuz edilir. (arhentino gibi)

Telaffuz konusuna değinmişken; ñ = ny olarak (espanyola), x ise México, mexicano ve Oaxaca kelimelerinde ‘h’ olarak telaffuz edilir (mehiko, mehikana, ohaka gibi).

Ayrıca, İspanyolca da yazım kuralları gereği millet ve dil isimleri küçük harf ile, ülke ve şehir isimleri büyük harf ile başlıyor.

España (İspanya) – español (İspanyolca veya İspanyol)

Selamlaşma

¡Hola! (oh-lah) = Merhaba

* İspanyolca’da ‘h’ her zaman sessizdir ve söylenmez.

Buen = İyi

día = gün (maskülen)

İsimleri niteleyen sıfatlar isim ile aynı cinsiyete sahip olacak şekilde ek alır. Bu sebeple, günaydın derken “día” maskülen olduğu için “buen” kelimesini de “bueno” şeklinde maskülen hale getirmek gerekiyor.

“Día” kelimesindeki ‘i’ harfinin üzerinde olan işaret, kelimenin vurgusunun burada olduğunu gösteriyor.

¡Buenos días! = Günaydın

İspanyolca’da günaydın, iyi günler gibi selamlama ifadeleri Türkçe’de de olduğu gibi çoğul olarak kullanılır. Bu sebeple her iki kelimeye de ‘s’ takısı eklenir.

¡Buenas tardes! = İyi günler veya İyi akşamlar

Tarde = Öğle (feminen)

Kültürel olarak, ¡Buenas Tardes! genellikle öğleden sonra saat 3 ile 7 arasında kullanılır. Tam bir zaman kısıtlaması olmasa da öğle saatinden akşam hava kararana kadar denebilir.

¡Buenas noches! = İyi geceler

Noches = Geceler (feminen ve çoğul)

¡Buenas noches! hem selamlamak hem de veda etmek için kullanılabilir. Yatmaya giderken “iyi geceler” demek gibi.

 

Bugün öğrendiklerim bu kadardı. Tümünü daha önceki yazımda da belirttiğim gibi YouTube’da CultureAlley sayfasından çalışıyorum.

 

İrem.

 

Kaynak: https://youtu.be/QWEXFfqwh7w

irem

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir